(095) 570-47-66 Анкета донора

Підготовка до вагітності

(прегравідарна підготовка)

Що це таке

Підготовка до вагітності (прегравідарна підготовка) – це комплекс заходів, необхідних для нормалізації репродуктивної функції та підтримки роботи організму в цілому. Фахівці з планування сім’ї рекомендують починати процес підготовки не пізніше, ніж за 6 місяців до зачаття.

Кожна сім’я мріє мати здорових дітей. Однак не всі знають, якою мірою здоров’я їхньої майбутньої дитини залежить від правильного планування сім’ї, стану здоров’я батьків, їх способу життя.

Нерідко вагітність виникає випадково, у таких випадках зачаття найчастіше відбувається на  несприятливому фоні (гостре захворювання, загострення хронічного захворювання, прийом лікарських препаратів, небажаних при вагітності), що може призвести до переривання вагітності та іншим ускладненням вагітності та пологів, народженню ослаблених, хворих і навіть неповноцінних дітей.

Для народження здорової дитини  подружній парі необхідно проведення прегравідарної підготовки. Оптимальний вік для вагітності та пологів – 18-35 років. Цей період є періодом розквіту дітородної функції жінки, коли гормональне тло оптимальне для зачаття, нормального перебігу вагітності та пологів, що сприяє народженню здорових дітей.

З яких саме причин
Вам потрібно звернутись
саме до нас  

1

Перший епізод неясного ґенеза венозних тромбоемболічних ускладнень

2

Тромбоемболічні ускладнення при вагітності, гормональній контрацепції або замісній гормональній терапії.

3

Тромбоемболічні ускладнення
в дитячому віці.

4

Повторні епізоди тромбоемболічних ускладнень.

5

Поверхневі тромбофлебіти при відсутності варикозного розширення вен.

6

Венозні тромбози нетипової локалізації (церебральний синус, печінкові, селезінкові, ниркові або брижові вени)

7

Жінки фертильного віку з підтвердженим діагнозом тромбофілій у родичів першої лінії.

8

Безсимптомне протікання захворювання з підтвердженою сіменою тромбофілією «високого ризику» (дефіцит антитромбіну, дефіцит протеїну С и т.п.)

9

Два послідовних/ три непослідовних абортів на будь-якому терміні гестації; втрата плоду на терміні вагітності понад 20 тижнів.

10

Прееклампсія. Гепатоз. Ендотоксикоз I – II ст.

11

Рецидив тромбоемболічних ускладнень, незважаючи на адекватно проведену антикоагулянтну терапію.

12

Показники D-димеру перевищують  3 верхні межі норми.

Які обстеження необхідно пройти?

Прегравідарну підготовку необхідно починати за півроку або краще

за рік до передбачуваного моменту зачаття. Прегравідарна підготовка

передбачає наступне:

Медико-генетичне консультування у лікаря-генетика в наступних випадках

  • Наявність у сім’ї чи близьких родичів уроджених вад розвитку;
  • Звичне невиношування, мертвонародження в анамнезі жінки, народження дітей із гіпотрофією, низькою масою тіла, ускладнений перебіг попередньої вагітності;
  • Ендокринопатії; хронічна соматична патологія в одного з подружжя;
  • Робота хоча б одного з подружжя в умовах контакту з виробничими шкідливістю.

Перед плануванням вагітності жінка обов’язково має пройти обстеження у лікаря-акушера-гінеколога, а чоловік – у лікаря-уролога з метою виявлення та лікування захворювань сечостатевої системи.

Обом батькам за 2-3 місяці до передбачуваного зачаття необхідно провести лікування та інших хронічних захворювань, якщо такі є (в тому числі санацію порожнини рота), а також пройти загальноклінічне обстеження (визначення групи крові, резус-фактора, антиеритроцитарних та антирезусних антитіл, клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, мінімальний профіль біохімії, коагулограму, тромбоеластограмму, маркери гепатитів В та С, сифіліс, ВІЛ).

Неприпустимо у період, що передує зачаттю дитини і до 16 тижнів вагітності, а краще протягом усієї вагітності, контактувати з хворими вірусною та бактеріальною інфекцією (особливо краснухою, вітряною віспою, вірусним гепатитом, кіром, скарлатиною), хворими тварин.

Слід уникати зачаття дитини в стані алкогольного сп’яніння, несприятливо впливає на майбутнього малюка куріння, тому при плануванні вагітності, до зачаття, необхідно відмовитися за 2-3 місяці від вживання алкоголю та куріння.

Катастрофічно негативно на стан здоров’я майбутнього малюка впливає вживання наркотиків хоча б одним з подружжя, і особливо жінкою. Крім того, вживання ін’єкційних наркотиків додатково таїть в собі вкрай високу небезпека внутрішньоутробного зараження плоду сифілісом, вірусним гепатитом, СНІДом і іншими захворюваннями

Рентгенівське, фізіотерапевтичне лікування, медикаментозна терапія також негативно впливають на стан здоров’я майбутньої дитини (можливий розвиток вроджених вад розвитку). Дані фактори необхідно виключити не менше ніж за 2-3 місяці до передбачуваного зачаття.

Пацієнткам із соматичними захворюваннями необхідно провести додаткові лікувально-профілактичні заходи щодо запобігання або мінімізації їх негативного впливу на заплановану вагітність та виношування вагітності,
таких як:

  • токсикози вагітних, особливо II  половини вагітності, перебіг деяких соматичних патологій призводить до серйозних ускладнень для матері та дитини;
  • Порушення внутрішньоутробного розвитку плода (гіпоксія, низька маса плода, затримка внутрішньоутробного розвитку);
  • Погіршення захворювання, що може призвести до переривання вагітності через медичним показанням.
  1. Нормалізація маси тіла має  велике значення при плануванні вагітність. Індекс маси тіла  розраховується за формулою: вага( кг) / зріст (м2). Нормальною відповідністю між масою людини і його зростанням, це коли індекс дорівнює 18 – 25 кг/ м2. Надлишок жирової тканини сприяє вираженим гормональним порушень в організмі жінки, призводить до гіпертонічної хвороби, передчасним пологів, народження дітей з низькою масою тіла, затримці внутрішньоутробного розвитку плода і тд.
  2. Корекція захворювань щитовидної залози при плануванні вагітності. Від стану щитовидної залози і вироблюваних нею гормонів багато в чому залежить успішність зачаття і вагітність. Від якості вироблюваних щитовидною залозою гормонів залежить фізичний розвиток майбутнього малюка і рівень інтелекту. Саме тому, у період планування вагітності перша завдання жінки здати аналізи для визначення гормонального рівня щитовидної залози і зробити ультразвукове дослідження, для того щоб визначити чи нормально функціонує даний орган.
  3. Цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, захворювання нирок та печінки – це привід відвідати відповідних лікарів-фахівців (терапевта, уролога, ендокринолога та ін.) перед планування вагітності. Часом потрібно  скоригувати дозу або кратність прийому таблеток. Деякі препарати, необхідні при таких захворюваннях, потрібно замінити на безпечніші для плода. Якщо з якихось причин хвороба зараз не компенсована (високий рівень глюкози, нестабільний артеріальний тиск тощо), краще відкласти настання вагітності до з’ясування причин декомпенсації.

Перед зачаттям необхідно не менше ніж за три місяці почати приймати полівітаміни з фолієвою кислотою (не менше 400 мкг на добу), що значно знижує ризик народження дітей з патологією серця, судин та нервової системи. Прийом даних полівітамінів бажано продовжити протягом усієї вагітності та під час лактації.

Для жінок зі звичними невиношування вагітності (2 і більше викидня, та/або завмерлі вагітності) перед плануванням вагітності обов’язково необхідно здати аналізи на: оцінку глобального гемостазу методом тромбоеластограії, рівень гомоцистеїну, D-димеру, вовчакового антикоагулянту, антитіл до фосфоліпідів, антитіл до β-ХГЛ, на агрегацію тромбоцитів, а при призначенні лікаря – на HLA сумісність подружжя, спадкові порушення системи згортання крові. При виявленні патології – необхідна обов’язкова корекція до настання вагітності, так як без лікування та наступні вагітності ускладняться завмерлою вагітністю, мимовільним викиднем, затримкою розвитку плода, передчасними пологами.

Ваша рання постановка на диспансерний облік у жіночій консультації за місцем прикріплення щодо вагітності. Це необхідно для ведення вагітності, починаючи з ранніх термінів, з урахуванням виявлених факторів ризику ускладнень вагітності. Чим раніше буде виявлено фактори ускладнення вагітності, тим швидше почнеться їх профілактика та ймовірність перебігу вагітності без ускладнень вище.