Донори гемопоетичних стовбурових клітин
Шановні донори, запрошуємо Вас прийняти участь у соціологічному опитуванні!!!
КЗОЗ ХОЦСК розпочинає роботу щодо реалізації соціального проекту важливого для формування Національного реєстру донорів гемопоетичних стовбурових клітин (ГСК), який подарує надію дітям та дорослим у лікуванні онкологічних, неонкологічних захворювань кровотворної системи та імунної системи.
Думка кожного з Вас дуже важлива!!! Просимо Вас поставити галочку напроти вибраної відповіді!!! Дякуємо за участь!!!
Що таке гемопоетичні стовбурові клітини?
Гемопоетичні стовбурові клітини – це клітини-попередники всіх клітин і тканин організму людини. Такі клітини здатні підтримувати свою чисельність за допомогою ділення і можуть перетворюватися на різні типи клітин. На жаль, з віком кількість стовбурових клітин в організмі людини знижується. Зі зменшенням кількості стовбурових клітин і зниженням рівня їхньої активності, організм людини гірше справляється з хворобами, повільніше відновлюється.
Що таке трансплантація алогенних ГСК ?
Трансплантація алогенних ГСК — це операція, мета якої — заміщення патологічного кісткового мозку пацієнта гемопоетичними стовбуровими клітинами здорового донора. Основними джерелами ГСК є периферична кров, кістковий мозок та пуповинна кров.
Хто потребує пересадки ГСК?
Для багатьох пацієнтів з онкологічними та гематологічними захворюваннями єдиним шансом зберегти життя є пересадка гемопоетичних стовбурових клітин. Це може врятувати життя тисячам дітей і дорослих хворих на онкологічних, неонкологічні захворювання кровотворної системи та імунної системи.
Хто може стати донором гемопоетичних стовбурових клітин?
Будь-який здоровий громадянин України без хронічних захворювань у віці від 18 до 45 років може стати донором ГСК. Важливим фактором для донорства кісткового мозку є вік, чим молодше донор тим вище концентрація гемопоетичних стовбурових клітин у трансплантаті та їх «якість».
Для цього поьрібно: — розуміти, наскільки це важливо!!!
Що таке національний Реєстр донорів крові та ГСК
Національний Реєстр донорів крові та ГСК створюється для пацієнтів, які потребують трансплантації. Доцільно з медичних та економічних міркувань формувати мережу реєстрів, що охоплюють територію регіонів, та інтегрувати інформацію про зареєстрованих потенційних донорів в національний реєстр з метою формування міжнародного пошуку донорів.
Кожен донор може зареєструватись у будь-якому реєстрі за власним бажанням. Реєстр містить інформацію про донорів, які дали згоду на донорство крові та/ або ГСК.
Як відбувається типування потенційних донорів ГСК?
Підбір спорідненого або неспорідненого донора ГСК за специфічністю генів тканинної сумісності HLA класу І та класу ІІ здійснюється виключно для пацієнтів, які мають медичні показання до трансплантації таких клітин.
Абревіатура HLA використовується для позначення системи ідентифікації унікальних маркерів (людські лейкоцитарні антигени, антигени тканинної сумісності, антигени гістосумісності) головного комплексу тканинної сумісності MHC, які розпізнаються імунною системою
Для визначення HLA-генотипу (типування) у вас візьмуть 1 пробірку крові та/або зразок букального епітелію (мазок). Зразок крові (до 10 мл – як при звичайному аналізі крові) та/або букального епітелію відправлять в спеціалізовану лабораторію.
Процедура типування вимагає від донора лише трохи часу, не вимагає витрат і не відрізняється від звичайного аналізу крові.
Міфи та страхи щодо донорства крові та ГСК
Досить часто із-за відсутності поінформованості виникають певні страхи щодо донорства крові та ГСК.
Перше – це болісно!!!
У донора беруть кістковий мозок одним з двох способів:
– шприцом з тазової кістки (процедура безболісна під наркозом);
– методом стандартного аферезу, (протягом 4-6 днів донору вводять рекомбінантні фактори росту для стимуляції проліферації і мобілізації ГСК).
Отримання стовбурових клітин з периферичної крові методом аферезу – проста, комфортна і безпечна процедура для донора.
Дана процедура нагадує апаратний тромбоцитоферез (процедура донорства тромбоцитів), але більш тривала за часом. Донор віддає лише малу частину свого кісткового мозку.
Друге – це шкодить здоров’ю!!!
Втрата частини стовбурових клітин донором не відчувається, і їх обсяг повністю відновлюється протягом 7-10 днів.
5% стовбурових клітин донора достатньо для відновлення кровотворення пацієнта.
Гемопоетичні стовбурові клітини своєчасно трансплантовані хворому, здатні відновити його кровотворення і імунітет, а також врятувати йому життя!!!
ГСК плацентарной (пуповинной) крови выполняют во время или в течении 1-3 минут после отхождения плаценты.
Третє – і без мене донорів вистачає!!!
Вірогідність знайти сумісного донора, який не є родичем, 1:10000!!!
Тому реєстрація кожного нового Донора – це великий шанс для хворих на одужання!!!
Що відбувається після внесення даних до реєстру?
При появі пацієнта, якому необхідно виконати трансплантацію кісткового мозку, його дані HLA-генотипу порівнюють з даними потенційних донорів, наявних в Реєстрах. В результаті може бути підібраний один або кілька «сумісних» донорів. Потенційному донору повідомляють про це, і він приймає рішення, ставати чи ні реальним донором. Для потенційного донора ймовірність стати донором реальним становить не більше 1%.