Прес-реліз

 

14 червня 2021 року в Україні традиційно відзначається «Всесвітній день донора крові», який заснований в травні 2005р. у ході 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві.

Цього дня представники органів влади і громадських об’єднань, медичне співтовариство і соціально відповідальний бізнес в урочистій обстановці можуть звернутися із словами вдячності до безоплатних донорів — щоб кожен з них почув багатократне «Дякую тобі, донор»!

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня донора в цьому році   проходить під гаслом  « Здавайте кров, нехай в світі пульсує життя! ».

В центрі уваги кампанії буде особистий внесок кожного донора в охорону здоров’я оточуючих людей. Донорство крові потрібно у світі, оскільки забезпечує доступ окремих пацієнтів і населення в цілому до безпечної та якісної крові та її продуктів як у звичайному житті, так і в періоди надзвичайних ситуацій. В рамках цієї кампанії ми закликаємо людей у всьому світі рятувати життя, добровільно і регулярно здаючи кров. Крім того, Всесвітній день донора крові і обрана для нього тема – привід закликати уряди, національні органи охорони здоров’я та національні служби переливання крові виділяти достатні ресурси, створювати системи й інфраструктуру, необхідні для збільшення об’єму крові, що безоплатно надається добровільними донорами; забезпечувати якісне медичне обслуговування донорів; розширювати належне використання крові в клініках; і створювати системи нагляду і спостереження за всіма етапами ланцюжка переливання крові.

У цьому році перед кампанією стоять такі цілі:

 • відзначити заслуги і подякувати донорам, а також закликати тих, хто ще не здавав кров, стати донорами;
 • підвищити рівень обізнаності про нагальну необхідність підвищення доступності безпечної крові у всіх випадках, коли вона необхідна для порятунку життів;
 • продемонструвати необхідність забезпечення загального доступу до безпечного переливання крові та провести інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо безпечного значення переливання крові для надання ефективних послуг охорони здоров’я і досягнення загального охоплення послугами охорони здоров’я;
 • заручитися підтримкою зі сторони урядів і партнерів з розвитку на національному, регіональному і глобальному рівнях, з тим щоб забезпечити вкладення коштів у національні програми по крові, підвищити їх ефективність і забезпечити їх стійкість.

Сьогодні на Харківщині 95% запасів крові забезпечуються завдяки добровільним безоплатним донорам.

Впровадження і поширення сучасних методів лікування змінило характер надання трансфузіологічної допомоги пацієнтам, а донорство компонентів крові стало одним з базових чинників розвитку високотехнологічної медичної допомоги. Надання медичної допомоги в онкології, онкогематології, трансплантології, іімунології, в переважному числі випадків зупиняють або пригнічують механізми кровотворення. В усіх цих ситуаціях в якості замісної терапії використовуються виключно компоненти донорської крові. Зберігається значення донорства і для таких традиційних областей охорони здоров’я, як травматологія і родопоміч.

Гарантоване та своєчасне забезпечення пацієнтів компонентами з донорської крові є невід’ємною частиною державної політики і інфраструктури системи охорони здоров’я, а сама донорська кров розглядається як стратегічний ресурс держави.

Більше того, ми маємо усі підстави говорити про донорство як про невід’ємний елемент національної безпеки будь-якого сучасного суспільства, тоді як скорочення об’ємів забезпечення компонентами крові та (чи) зниження їх якості представляє загрозу для національної безпеки.

В нелегкі для України часи переливання компонентів крові є шансом на збереження життя багатьох поранених мешканців та бійців АТО, які стоять на захисті нашої країни.

Донором може стати будь-яка здорова людина віком від18 до 60 років за умови, що вона не має протипоказань для здачі крові.

Одна доза донорської крові становить 450 мл, таку кількість крові організм здатний відновити дуже швидко. За дослідженнями вчених, давання крові навіть корисно, тому що стимулює роботу ендокринної та імунної систем організму.

Медики давно помітили, що люди, які регулярно здають кров, не хворіють на грип та застуду, рідше страждають онко- та серцево-судинними захворюваннями, а також психічними розладами.

Донорська кров заготовлюється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і «С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вище зазначені інфекції.

Донори, які здали 40 максимально допустимих разових доз крові або 60 максимально допустимих разових доз плазми,отримують звання «Почесний донор України», їм видається відповідне посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України». Донори, які безкоштовно здали кров або її компоненти 100 разів і більше, відзначаються державними нагородами.

Для донорів КНП ХОР «ОЦСК» створені найкращі умови для їх перебування у центрі під час кроводач – високий професіональний рівень медичного персоналу, модернізована та комфортна донаційна зала, новітнє європейське устаткування, гарантія безпеки.

Статус «Почесний донор України» у Харківській області за часи незалежності отримали 3408  осіб, з яких – 109 у 2020 році. За перше півріччя 2021 року  —  39 осіб.

Харківський обласний центр служби крові активно проводить агітаційну роботу в напрямку 100% добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів. Пропаганда донорства крові в соціальних мережах (Facebook, Instagram), на офіційному сайті  (bloodservice.org.ua), робота з громадськими організаціями, студентськими спілками, робочими колективами, закладами охорони здоров’я, підписання меморандумів про співпрацю — все це активно розвиває донорський рух в Харківській області. Також, проводяться корпоративні Дні донора на підприємствах, у вищих навчальних закладах. З нагоди свят у Харківському обласному центрі служби крові проводяться акції по заготівлі донорської крові та її компонентів під тематичними гаслами.

З нагоди відзначення Всесвітнього Дня донора крові 14 червня, Харківським обласним центром служби крові заплановані наступні заходи:

 • Спілкування кореспондентів з донорами та провідними фахівцями центру, надання інтерв’ю.
 • Вступне вітальне слово з нагоди Всесвітнього Дня донора представників місцевих органів самоврядування та їх структурних підрозділів, народних депутатів.
 • Привітання та вручення посвідчень донорам м. Харків та Харківської області, які набули статусу «Почесний донор України».
 • Привітання та нагородження грамотами та подяками працівників КНП ХОР « ОЦСК».
 • Виступи донорів та запрошених гостей за бажанням.
 • Проведення екскурсії з метою представлення виробничого процесу.
 • Конкурси та розіграші призів для донорів.

 

Бути донором – почесна і благородна справа!!! Робити добро легко!!!

Пам’ятайте: лише півлітра донорської крові може врятувати життя трьох пацієнтів! Можливо, саме Ваша кров подарує життя людині, яка зазнала лиха!

Захід відбудеться 14 червня 2021 року об 11:00 за адресою:

вул. Клочківська, 366,

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ « ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР СЛУЖБИ КРОВІ»

тел. 337-85-01